Ob sedanjem načrtovanju bo elektrike zmanjkalo
Elektrika ne bi smela biti tržno blago, meni DR. Ferdinand Gubina in opozarja, da politika sistema ne pozna.
Če bi vso nafto in plin hoteli zamenjati z elektriko, ne bi potrebovali le še ene dodatne jedrske elektrarne, temveč najmanj dve. Poleg tega pa še veliko več sončnih elektrarn in zmogljivosti za shranjevanje elektrike, kot so črpalne hidroelektrarne, baterije in vodik, ki pa ga še ne znamo prevažati na daljše razdalje, v tujini zato raje proizvajajo amonijak. Dr. Ferdinand Gubina, upokojeni profesor in predsednik evropske konvencije nacionalnih združenj elektroinženirjev, opozarja še na pomen jalove energije, moči, frekvence in napetosti, o čemer trgovci in ekonomisti ne vedo veliko.
Proizvedeno električno energijo je treba takoj porabiti, teče pa po najkrajši poti. Ko so študenti preverjali, koliko od sto megavatnih ur (MWh), naročenih v jedrski elektrarni v Krškem, bi prišlo do podjetja v Kopru, so ugotovili, da le ena megavatna ura. To so zakonitosti elektrike, ki jih trg ne upošteva, načrti pa se jim izognejo.
Ferdinand Gubina pravi, da bi iz 7000 megavatov (MW) sončnih elektrarn, kot jih predvideva Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN), dejansko dobili 900 MW električne energije, kar je malo več, kot dobimo iz TEŠ-a. Elektriko namreč potrebujemo 8760 ur na leto, sončne elektrarne jo lahko zagotavljajo največ 2760 ur, vetrnice pa 860 ur. V konicah porabe je treba imeti moč, sonce pa smo januarja imeli le zadnje tri dni. Poleti sončni paneli proizvajajo več elektrike, a bi jo bilo treba shraniti. Proizvodnja vodika in nato pretvorba v elektriko ima nizek izkoristek, približno 20-odstoten, poleg tega je vodik težko shranjevati, saj uide tudi skozi železo. Zato raje proizvajajo amonijak, ki ga je mogoče shranjevati, za uporabo v energetiki pa ga je treba spet predelati v sintetično gorivo.
»Lahko kupite 30 litrov bencina in jih porabite čez tri mesece, elektrike ne morete. Da je postala tržno blago, povzroča velike težave,« pravi Gubina. Rešitev so lahko črpalne hidroelektrarne, ki pa jih nimamo in jih niti ne načrtujemo dovolj resno. Na Dravi bi jih lahko bilo šest, na Savi vsaj kaka, a vsi projekti so zastali. Baterije shranjujejo elektriko za krajši čas, v daljšem obdobju se izpraznijo. Pozimi pa grelci lahko porabijo tudi polovico shranjene elektrike.
Vir: www.delo.si
Pripravila: Sonja Zagorc Kontić, univ. dipl. inž. el.,
inf. spec. za področje elektrotehnike in računalništva