Vaš telefon ve o vas več, kot si mislite, da ve
Intervju z dr. Vido Groznik, raziskovalko in vodjo lokalnega organizacijskega odbora letošnje Evropske poletne šole umetne inteligence (ESSAI & ACAI 2023)
Ali je res, da moj telefon ve vse o meni? Kje sem bil, s kom sem govoril, kaj me zanima? Je to za vas problem?
Vaš telefon ve o vas več, kot si mislite, da ve. To je zelo hud problem. Zato smo imeli na poletni šoli tečaj varnosti in zasebnosti v umetni inteligenci. Ljudje se sploh ne zavedajo, da velikim korporacijam, ki so proizvedle njihov telefon ali aplikacije, ki jih na telefonu uporabljajo, prepuščajo svoje najbolj intimne podatke. Vse, kar vtipkate v brskalnik Google, je zabeleženo. Če ne uporabljate anonimiziranega profila, vso svojo dejavnost posredujete Googlu ali Applu, oni pa s tem delajo, kar pač delajo. Vi se s tem strinjate in niti ne veste, s čim vse se strinjate. Ne mi reči, da preberete vse dokumente, s katerimi se strinjate, ko naložite novo aplikacijo. Pritisnete na ikono, da se strinjate, ne da bi prebrali dve vrstici.
Pri telefonu se strinjate z vsem v prvem trenutku, ko ga prvič prižgete, sicer ne dela. Strinjate se z vsem mogočim. Oni beležijo in shranjujejo podatke, za katere sploh ne vemo, da jih je mogoče beležiti. Ljudje smo smešni. Ko gremo v bolnišnico, pa se pogosto ne strinjamo s tem, da bi naše podatke uporabili za raziskovalne namene. Vse to po tem, ko smo Googlu, Applu in drugim računalniškim mogotcem že prepustili vse naše podatke. Takoj ko se počutite slabo, na Googlu pogledate, kaj bi vaši simptomi lahko pomenili. O nas vedo več kot mi sami.
Problematično postane, ko je umetna inteligenca orodje politike in jo s sistemi za prepoznavanje obrazov uporabijo za discipliniranje.
Mislite na sisteme nadzora množic, ki jih razvijajo na primer na Kitajskem, in na sestavljanje kartoteke za vsakega državljana?
To razvijajo že povsod. Moramo to sprejeti kot dejstvo ali se proti temu boriti?
Vprašanje je dobro zastavljeno. Spomnilo me je na okroglo mizo, ki smo jo organizirali na poletni šoli in na kateri je bila tudi predsednica republike. Izrekla je dobro misel, s katero se moram strinjati. »Vesela sem, da živim v Evropski uniji,« je rekla. Evropska unija ima v zvezi s temi vprašanji zelo dobro regulativo. V Evropi se ne sme snemati kar vsega povprek. Tukaj na stavbi Lutkovnega gledališča je kamera, ki je obrnjena na vhod. Nekje pri vhodu je nalepka, da je stavba pod video nadzorom. Do posnetkov lahko dostopa varnostna služba, na podlagi policijskega zahtevka. To je zelo drugačno od tega, kar delajo Kitajci. Tam so kamere povsod, prepoznavanje obrazov je vsesplošno, posameznik je ves čas spremljan. Tega si ne želimo. Do tega ne sme priti.
Več o tem: dnevnik.si
Pripravila: Sonja Zagorc Kontić, univ. dipl. inž. el.,
inf. spec. za področje elektrotehnike in računalništva