Logotip CTK

Pridružite se spletnemu predavanju v živo

Nezaupanja vredne založniške prakse

rezervirajte svoje mesto

Predavanje bo v četrtek, 1. 4. 2021 ob 10h. (Povezavo prejmete na dan predavanja po e-pošti.)

VSEBINA PREDAVANJA IN RAZPRAVE:

Ključni kriterij, ki opredeljuje znanstveno revijo, je ustrezen recenzijski sistem. Elektronsko založništvo nudi veliko novih možnosti, vendar se lahko pri objavah ujamemo tudi v pasti. Potrebno je poudariti, da to ni posledica odprtega dostopa, pač pa elektronskega založništva nasploh. Najpogosteje govorimo o tako imenovanih plenilskih revijah (ang. Predatory Journals),o plenilskih založbah (ang. Predatory Publishers) in ugrabljenih revijah (ang. Hijacked Journals).

Pasti odprtega objavljanja ne nastopajo le pri objavljanju znanstvenih del. Pojavljajo se lažne konference in lažne metrike.

Vse zgoraj naštete nepoštene in dvomljive prakse zlorabljajo načela odprte znanosti in predstavljajo oviro hitrejšemu prehodu v odprto znanost na področju odprtih objav. Kljub temu, da je odločitev o objavi na videz enostavna, pa raziskovalci pri objavah v zlatih revijah vse pogosteje naletijo na tovrstna ravnanja in prakse ter svoje znanstveno delo objavijo na platformi, ki le na videz ponuja funkcionalnosti znanstvene revije, v resnici pa se temeljnih načel znanstvenih objav deloma ali pogosto v celoti ne drži.

CILJ PREDAVANJA

Raziskovalcem so pri tovrstnih problemih v veliko pomoč lahko knjižničarji. V predstavitvi vam želimo predstaviti nekatere možne ukrepe in ravnanja knjižničarjev pri razreševanju dilem raziskovalcev pri izbiri naslova kot tudi morebitne prakse, kako ravnati, ko je znanstveno delo že objavljeno.

KOMU JE PREDAVANJE NAMENJENO

Predvsem visokošolskim knjižničarjem in zaposlenim v podpornih službah Univerze v Ljubljani.

KAJ JE ŠE POTREBNO VEDETI

Predavanje bo snemano in predvajano na Youtube, medtem kot bo drugi del – razprava anonimna. Obenem vas vljudno vabimo, da nam sporočite vsa morebitna vprašanja.

Predavatelj

mag. Miro Pušnik

Miro Pušnik je direktor Centralne tehniške knjižnice Univerze v Ljubljani. Med drugim je aktiven na področju zagotavljanja infrastrukture odprte znanost in član delovne skupine EOSC Rules of Participation in Leaders Group pri kOAliciji S. Vsako leto je član organizacijskega odbora priprave strokovnega srečanja Pogled na odprto znanost (Focus on Open Science).

Skip to content